Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun həyata keçirdiyi təhsil layihəsi uğurla davam edir. BAMF-da «Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı» layihəsi çərçivəsində xarici tələbələrlə görüş keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Tibb Universitetində təhsil alan 14 ölkədən 24 tələbə iştirak edib. BAMF-ın Proqramlar departamentinin əməkdaşı Con Ayomide «Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı» layihəsi, görülən işlər haqqında xarici tələbələri məlumantlandırıb. Layihənin məqsədinin ali, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyətlərinin yaxşılaşdırılması, onların hərtərəfli inkişaf etdirilməsi və sosial məsuliyyəti dərk edərək, cəmiyyət üçün faydalı işlərin görülməsinə cəlb edilmələri olduğunu bildirib. Məhz bu layihədə Azərbaycanda təhsil alan xarici tələbələrin biraraya gətirilməsi, onların problemlərinin həlli istiqamətində müvafiq qurumlarla əlaqələr qurulması, Azərbaycan təhsilinin bugünkü vəziyyəti, xarici tələbələrin ölkə təhsilinin inkişafı və onlara yaradılan yüksək şəraitdən yararlanmaları istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Həmçinin, tələbələrin həm təhsil prosesində, həm də ictimai fəallıqlarında əhatə dairəsinin genişləndirilməsi onların ixtisaslarına daha maraqla yanaşmaları, fəallıq nümayiş etdirmələri, elmi və digər yaradıcılıqlarını inkişaf etdirmələri, biliklərin praktiki əhəmiyyətini dərk etmələri əsas mövzulardan biri olub.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidmətinin miqrasiya prosseslərinin tənzimlənmə baş idarəsinin inspektoru, 2-ci dərəcəli miqrasiya xidməti qulluqçusu Esmira Cabbarlı xarici tələbələrin suallarını cavablandırıb. Onların mövcud problemlərinin yaranma səbəbləri, nəticələrin aradan qaldırılması istiqamətində düzgün addım atmaları üçün təlimatlandırıb. Əsas suallardan biri kirayə evlər, qeydiyyata düşmək, çıxarış sənədləri ilə bağlı olub. Digər problemsə xarici tələbələrin ev tutarkən kirayə haqqının günü-gündən artması ilə bağlı olub. Bundan başqa bəzi dövlətlərdə dövlət Universiteti olmasına baxmayaraq ATU-nun diplomunun tanınmaması ilə bağlı problemlərinin olduğunu bildiriblər. “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan görüşdə iştirak edən BAMF-ın prezidenti Umud Mirzəyev istər miqrasiya problemləri ilə, istərsə də digər problemlərlə bağlı suallar istiqamətində onlara dəstək olacağını söyləyib. Azərbaycan Tibb Universitetinin xarici tələbələrlə iş üzrə dekan müavini, dosent Niyazi Hacızadə BAMF-ın təhsil layihəsi çərçivəsində keçirilən görüşünün onlar üçün çox əhəmiyyətli olduğunu bildirib, ATU rəhbərliyi adından BAMF-ın rəhbərinə və layihə komandasına təşəkkür edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən elan edilmiş “Təhsilin inkişafı üzrə ictimai təşəbbüslərin dəstəklənməsi” qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun həyata keçirdiyi “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı”adlı layihənin icrası uğurla davam etdirilir. Layihə çərçivəsində 904 tələbəyə təlim keçilib. Eyni zamanda, telebexidmet.az saytı vasitəsilə BAMF-a müraciət edən və layihə əməkdaşlarının öz təşəbbüsü ilə azərbaycanlı tələbələrlə yanaşı, xarici tələbələrlə də görüşlər təşkil olunub.

The educational project implemented by the International Eurasia Press Foundation continues successfully. A meeting with foreign students was held at the IEPF within the project "Social activity and development of students in educational institutions".
The event was attended by 24 students from 14 countries studying at the Azerbaijan Medical University. John Ayomide, an employee of the IEPF's Programs Department, informed foreign students about the project "Social activity and development of students in educational institutions" and the work done. He said the aim of the project is to improve the social activities of students in higher, secondary and vocational education institutions, their comprehensive development and involvement in doing useful work for society, recognizing their social responsibility. It was in this project that discussions were held on bringing together foreign students studying in Azerbaijan, establishing relations with relevant agencies to solve their problems, the current state of education in Azerbaijan, the development of foreign education and the benefits created for them.
Also, one of the main topics was to expand the scope of students in both the educational process and social activities, to make them more interested in their specialties, to be active, to develop their scientific and other creativity, to understand the practical importance of knowledge.
Within the framework of the event, Esmira Jabbarli, Inspector of the Main Department for Regulation of Migration Processes of the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan, 2nd degree migration service employee, answered the questions of foreign students. He instructed them to take the right steps to eliminate the causes of the existing problems. One of the main questions was related to rental housing, registration, extract documents. Another problem was the increase in rent for foreign students. In addition, despite the fact that in some countries there is a state university, there are problems with the non-recognition of the diploma of AMU. Participating in the meeting organized within the project "Social activity and development of students in educational institutions", IEPF President Umud Mirzayev said he would support them in addressing issues related to migration and other issues. Deputy Dean for Work with Foreign Students of Azerbaijan Medical University, Associate Professor Niyazi Hajizadeh said the meeting of the IEPF within the educational project was very important for them, and thanked the head of the IEPF and the project team on behalf of the AMU leadership.
It should be noted that the implementation of the project "Social activity and development of students in educational institutions" implemented by the International Eurasia Press Fund, winner of the grant competition "Support to public initiatives for the development of education" announced by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. 904 students were trained within the project. At the same time, meetings were organized with Azerbaijani students, as well as foreign students, who applied to the IEPF through the website telebexidmet.az and on their own initiative.