Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin 1918-ci il 28 may tarixli qərarı ilə maarif və təhsil üzrə ilk nazirlik-Xalq Maarifi Nazirliyi yaradılıb. Nazirlər Şurasının 30 iyun 1918-ci il tarixli qərarı ilə Xalq Maarifi Nazirliyinin üç şöbədən (ümumi orta təhsil, ali və orta ixtisas təhsili, peşə məktəbləri) ibarət strukturu təsdiq olunub.
Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Sovetinin 28 aprel 1920-ci il tarixli qərarı ilə Xalq Maarifi Nazirliyinin adı dəyişdirilərək Xalq Maarifi Komissarlığı adı ilə yenidən təşkil edilib və ölkədəki bütün təhsil müəssisələri bu qurumun tabeliyinə verilib.
1940-cı ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin qərarı ilə Əmək Ehtiyatları İdarəsi yaradılıb və texniki-peşə təhsili müəssisələri həmin idarənin tabeliyinə daxil edilib. Hökumətin qərarı ilə həmin idarə əsasında 1959-cu ildə yaradılan Dövlət Texniki Peşə Təhsili Komitəsi 1988-ci ilədək fəaliyyət göstərib. Eyni zamanda Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin qərarı ilə 1959-cu ildə Ali və Orta İxtisas Təhsili Komitəsi (1964-cü ildə Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyinə çevrilib) yaradılıb. Respublikanın ali və orta ixtisas məktəbləri bu qurumun tabeliyinə verilib və Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyi 1988-ci ilədək fəaliyyət göstərib. Ümumiyyətlə, 1959-cu ildən 1988-ci ilədək Azərbaycanda təhsillə bağlı 2 nazirlik və bir komitə (Xalq Maarifi Nazirliyi, Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyi, Dövlət Texniki Peşə Təhsili Komitəsi) fəaliyyət göstərib.
1988-ci ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin qərarı ilə hər üç nazirlik ləğv edilərək onların bazasında Xalq Təhsili Nazirliyi yaradılıb və nazirliyin strukturu təsdiq olunub. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 3 sentyabr 1993-cü il tarixli sərəncamı ilə Xalq Təhsili Nazirliyinin adı dəyişdirilərək Təhsil Nazirliyi adlandırılıb. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 mart 2005-ci il tarixli fərmanı ilə Nazirliyin Əsasnaməsi təsdiq edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 iyul Sərəncamı ilə Emin Əmrullayev Təhsil naziri təyin edilib.

The first Ministry of Education was established by the decision of the Government of the Azerbaijan Democratic Republic dated May 28, 1918 – the Ministry of Public Education. By the decision of the Council of Ministers dated June 30, 1918, the structure of the Ministry of Public Education consisting of three departments (general secondary education, higher and secondary special education, vocational schools) was approved.
By the decision of the Council of People’s Commissars of the Azerbaijan SSR dated April 28, 1920, the Ministry of Public Education was renamed the People’s Commissariat of Education and all educational institutions in the country were subordinated to this body.
In 1940, by the decision of the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR, the Department of Labor Resources was established and technical and vocational education institutions were included in the subordination of this department. The State Technical Vocational Education Committee, established by the government in 1959 on the basis of this department, functioned until 1988. At the same time, by the decision of the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR, the Committee for Higher and Secondary Special Education was established in 1959 (in 1964 it became the Ministry of Higher and Secondary Special Education). Higher and secondary special schools of the republic were subordinated to this institution and the Ministry of Higher and Secondary Special Education operated until 1988. In general, from 1959 to 1988, there were two ministries and one committee on education in Azerbaijan (Ministry of Public Education, Ministry of Higher and Secondary Special Education, State Technical Vocational Education Committee).
In 1988, by the decision of the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR, all three ministries were abolished and the Ministry of Public Education was established on their basis and the structure of the ministry was approved. By the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 3, 1993, the Ministry of Public Education was renamed the Ministry of Education. The Statute of the Ministry was approved by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 1, 2005.
Emin Amrullayev has been appointed Minister of Education by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 27, 2020.