Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 35-ci maddəsinə əsasən əmək fərdi və ictimai rifahın əsasıdır. Hər kəsin əməyə olan qabiliyyəti əsasında sərbəst surətdə özünə fəaliyyət növü, peşə, məşğuliyyət və iş yeri seçmək hüququ vardır.
Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində:
- müvafiq hüquq normaları ilə əmək münasibətlərində işçilərin və işəgötürənlərin əmək, sosial, iqtisadi hüquqları və bu hüquqlarla bağlı müvafiq təminatların minimum səviyyəsi;
- Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının ikinci bölməsində nəzərdə tutulan əmək, istirahət, təhlükəsiz və sağlam şəraitdə işləmək hüququnun, habelə digər əsas insan hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsi prinsipləri və qaydaları;
- Azərbaycan Respublikasının bağladığı və ya tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrə, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının konvensiyalarına və digər beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq əmək münasibətlərinin yaranması, dəyişdirilməsi, onlara xitam verilməsi və bu münasibətlərin iştirakçılarının hüquqlarının mühafizəsi sahəsində işçilərin, işəgötürənlərin, habelə müvafiq dövlət hakimiyyəti orqanlarının hüquqlarını, vəzifələrini tənzim edən normalar təsbit edilir.

Pursuant to Article 35 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan labor is the basis of individual and public welfare. Every person has the right to freely choose an activity, profession, occupation and place of work on the basis of his skills and abilities.
The following shall be authorized by the Labor Code of the Republic of Azerbaijan:
• employment, social and economic rights of employees and employers in the sphere of labor relations on the basis of the appropriate legal norms and a minimum level of proper guarantees relating to said rights;
• Principles and procedures ensuring the right to employment, rest and work under safe and healthy conditions and to other basic human rights and freedoms as stipulated in Section Two of the Constitution of the Republic of Azerbaijan;
• Regulations governing the rights and obligations of employees and employers, including relevant national government bodies with respect to the execution, amendment, or termination of employment agreements and the protection of the rights of parties to these agreements, shall be defined pursuant to the principles of human rights and freedoms provided by the Labor Code of the Republic of Azerbaijan, the Constitution of the Republic of Azerbaijan and international treaties and agreements signed or supported by the Republic of Azerbaijan, conventions of the International Labor Organization and other international laws.