Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin Təqaüd Proqramı (ASAP) xarici tələbələr, ekspertlər, alimlər, akademiklər və qeyri-kommersiya təşkilatları ekspertlərinə təqaüd təklif edən bir proqramdır. Proqram ildə bir dəfə təklif olunur. ASAP Seçim Komitəsi təqaüdü liderlik potensialına, güclü akademik özkeçmişə və gələcəklə bağlı güclü baxışa malik şəxslərə təqdim edir.
Təqaüdün əsas məqsədi Azərbaycan və ümumilikdə regionla bağlı araşdırmaları daha da artırmaqdır. Qeyd etmək önəmlidir ki, beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə, Azərbaycanın suvrenliyinə qarşı xarici təhdidlərin aşkarlanmasına və onların qarşısının alınmasına, xüsusilə Ermənistan-Azərbaycan post-konflikt dövrü ilə bağlı yaradıcı perspektivlərə və fikirlərə sahib olan tədqiqatçılara üstünlük veriləcəkdir.
BMTM bacarıqlı tələbələrə, peşəkar insanlara və akademiklərə təlim keçməklə geniş akademik, peşəkar və mədəni təcrübələrə çıxmaq imkanı yaradan açıq platformadır. Bu mənada, ASAP beynəlxalq şəbəkələşməni genşləndirmək üçün unikal imkandır. Platforma çərçivəsində, ASAP xarici alimlərə Azərbaycan irsini, mədəniyyətini və tarixini öyrənməyə imkan yaradacaqdır.
Namizədlər ASAP-a müraciət etmək üçün CV, iki tövsiyə məktubu, layihə təsviri, habelə əvvəlki tədqiqat nümunələri, məqalələr və sairə sənədləri [email protected] e-poçt ünvanına göndərməlidirlər.
Müraciətləri qəbul olunmuş namizədlərə ilkin mərhələni keçmələrinə dair elektron məktub göndəriləcək. Sizdən BMTM tərəfindən müəyyən edilmiş yüksək davranış standartlarına və yerli ənənələrə və təlimatlara əməl etməyiniz xahiş olunur. Əcnəbi namizədlər təqaüd dövrü boyunca Azərbaycanda qalmalı, təqaüd müddəti bitdikdən sonra isə ölkələrinə qayıtmalıdır.
Hazırda COVID-19 pandemiyası səbəbiylə təqaüd 3-6 ay müddətinə distant tədqiqat aparılması üçün nəzərdə tutulur. Daha ətraflı məlumat əldə etmək və digər suallar üçün [email protected] yazmağınız xahiş olunur.

AIR Center Scholarship Awards Program (ASAP) is launched to offer international scholarship to foreign students, experts, scholars, academics and non-profit organization experts. The ASAP intends to provide scholarships for postgraduate study and professional development every year. The scholarships are provided by the ASAP Selection Committee for individuals with demonstrable leadership potential who also have strong academic backgrounds and a strong vision for the future.
The main purpose of the scholarship is to enhance studies about Azerbaijan and the whole region. The researchers with fresh and creative perspectives and ideas in strengthening international peace and security, identifying and preventing possible foreign threats to Azerbaijan’s sovereignty, and especially on the Armenia-Azerbaijan post-conflict period are welcomed.
The AIR Center is an open platform giving access to a wide range of exclusive academic, professional, and cultural experiences by providing training for skilled students, professionals and academics. Towards this end, the ASAP is a unique opportunity to build an international network of researchers. The ASAP will also allow foreign researchers to experience Azerbaijan’s heritage, history and culture.
Applicants should submit; CV, two letters of recommendation, a project description as well as a sample of previous research, articles, etc to [email protected] email address.
If your application is successful, the ASAP will notify you via email that you have been provisionally selected. You are expected to adhere to high standards of behavior and to show respect to local traditions and guidelines set by the AIR Center. Foreign applicants are expected to reside in Azerbaijan during the scholarship period and return home country after the end of that period.
Today, due to the COVID-19 pandemic, scholarships can be given to distant research for a period of 3-6 months. For more information and inquiries [email protected]  please contact