Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun icra etdiyi “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı” layihəsi çərçivəsində fərqlənən tələbələrin etalon labaratoriyalarına ekskursiyasını təşkil edib. BAMF prezidenti Umud Mirzəyev tələbələrə və İnstitutun rəhbər heyətinə ekskursiya üçün nəyə görə məhz bu idarəni seçdiklərini, eyni zamanda təhsil lahiyəsinin icrasının əhəmiyyətindən danışıb. Azərbaycan Metrologiya İnstitutunun Qanunverici Metrologiya şöbəsinin Təlim-tədris sektorunun baş mütəxəssisi Tamerlan Məmmədovsa tələbələrə İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri və əhəmiyyəti ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Daha sonra tələbələr və BAMF-ın nümayəndə heyəti İnstitutun “Sıxlıq və özlülük dövlət etalonları”, “Sıxlıq kəmiyyət vahidinin dövlət etalonu”, “Fiziki-kimyəvi və optiki-fizika ölçmə vasitələrinin yoxlanılması və kalibrlənməsi”, “Elektrik və radiotexniki ölçmə vasitələrinin yoxlanılması və kalibrlənməsi”, “Temperatur ölçmə vasitələrinin yoxlanılması və kalibrlənməsi”, “Vaxt və tezlik dövlət etalonları”, “Kütlə dövlət etalonları”, “Azərbaycan Respublikası ilə Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentlik arasında (AEBA) ilə Texniki Əməkdaşlıq çərçivəsində yaradılmış etolon dozimetrik” labaratoriyalanda olublar. Etalon labaratoriyalarında ekskursiya iştirakçılarına ətraflı məlumat verilib.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti Azərbaycan Metrologiya İnstitutunun laboratoriyalarında olan tələbələr dünya əhəmiyyətli avadanlıqları ilk dəfə gördüklərini söyləyiblər və bu ekskursiyanın təşkilinə görə, BAMF-ın müvafiq layihəni icra edən komandasına təşəkkür ediblər. Görüşdə Bakı Dövlət Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilən təlimlərdə iştirakı ilə fərqlənən 19 tələbə iştirak edib.
BAMF-ın Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı” layihəsi uğurla davam etdirilir.

Organized an excursion of outstanding students to standard laboratories within the project "Social activity and development of students in educational institutions" implemented by the International Eurasia Press Fund. IEPF President Umud Mirzayev told the students and the management of the Institute why they chose this department for the excursion, as well as the importance of the implementation of the educational project. Tamerlan Mammadov, the chief specialist of the training sector of the Legislative Metrology Department of the Azerbaijan Metrology Institute, gave detailed information to the students about the activities and importance of the Institute.
Then the students and the IEPF delegation visited the Institute's "State Standards of Density and Viscosity", "State Standard of Density Quantitative Unit", "Inspection and Calibration of Physical-Chemical and Optical-Physical Measuring Instruments", "Inspection and Calibration of Electrical and Radiometric Measuring Instruments", “Testing and calibration of temperature measuring instruments”, “State standards of time and frequency”, “State standards of mass”, “Ethylon dosimetry established within the framework of Technical Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the International Atomic Energy Agency (IAEA)”. Excursion participants were given detailed information in the standard laboratories.
Students in the laboratories of the Azerbaijan Metrology Institute of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy said they saw world-class equipment for the first time and thanked the IEPF team for organizing the tour. The meeting was attended by 19 students who participated in trainings at Baku State University, Sumgayit State University, Azerbaijan State Pedagogical University, Baku Slavic University, State Economic University, Azerbaijan State University of Oil and Industry and Baku Higher Oil School.
The project "Social activity and development of students in educational institutions" implemented by the IEPF with the support of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan continues successfully.