Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun icra etdiyi “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı” layihəsi çərçivəsində təlimlərdə öz potensialına, bilik və bacarıqlarına görə fərqlənən tələbələrlə uğurlu rəhbər şəxslərin görüşü davam edir. Növbəti görüş Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini Firdovsi Əliyevlə təşkil olunub.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, eləcə də Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilən təlimlərdə fərqlənən 22 tələbə iştirak edib. İştirakçılar arasında Prezident təqaüdçüsü olan tələbələr də olub.
Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun Prezidenti Umud Mirzəyev yaradılan şərait üçün Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rəhbər şəxslərinə və idarə heyətinə öz təşəkkürünü bildirib. Daha sonra o, layihənin məqsədi, görülən işlər və tələbə-gənclərin həyat və fəaliyyətində oynayacağı vacib roldan danışıb. Umud Mirzəyev Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rəhbərliyinə, görüşdə iştirak edən nazir müavini Firdovsi Əliyevə bu layihəyə göstərdikləri dəstəyə və tələbələrlə səmimi görüşdə iştirakına görə öncədən minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini Firdovsi Əliyev tələbələrlə səmimi söhbət edib. Bugünə qədər keçdiyi karyera yolu, qarşısına çıxan çətinliklər, əsasını fiziki və mənəvi zəhmət təşkil edən tələbəlik illəri, eyni zamanda həyat yolundan, bugünkü fəaliyyətindən danışıb. Nazir müavini eyni zamanda tələbələri Azərbaycanın hazırki ekoloji vəziyyətilə bağlı məlumatlandırıb və bu sahədə görülən işlər, keçirilən layihələr və aksiyalar haqqında qeydlər edib. O, tələbələrin hansı ixtisas və peşə üzrə təhsil almasından asılı olmayaraq hər birinin bir ekoloq kimi yaşamalı olduğunu vurğulayıb və “Təbiəti dəyişməyək, özümüzü dəyişək” deyərək, hamını təbiəti qorumağa və bunu hər kəsə aşılamağa çağırıb.
Nazir müavini səmimi söhbət zamanı tələbələrin suallarını cavablandırıb, onlara iş və şəxsi həyatında prioritetlərinin zəhməti sevmək, yenidən başlamaq, davam etmək, yenilməmək, uğura çatmaq olduğunu bildirib. Daha sonra Firdovsi Əliyev bu səmimi görüşü təşkil edən BAMF-ın vitse-prezidenti Günel Gözəlovaya və layihənin rəhbəri BAMF-ın prezidenti Umud Mirzəyevə təşəkkür edib. Tələbələrlə səmimi söhbətdən çox məmnun qaldığını bildirib.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildə BAMF-ın Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı” layihəsi çərçivəsində 10 ali təhsil ocağı (bəzilərində 2 gün), eyni zamanda Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun mərkəzi ofisində olmaqla 904 tələbəyə 6 mövzu istiqamətində 54 təlim keçirilib. Eyni zamanda, azərbaycanlı tələbələrlə yanaşı 14 ölkədən olan xarici tələbələrlə də görüşlər olub. Bundan başqa, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan Azərbaycan Metrologiya İnstitutunun dünya əhəmiyyətli etalon laboratoriyalarında tələbələrin ekskursiyasi da təşkil edilib.

Within the framework of the "Social activity and development of students in educational institutions" project implemented by the International Eurasia Press Fund, the meeting of successful managers with students who differ in their potential, knowledge, and skills continues. The next meeting was organized with Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Firdovsi Aliyev.
22 students distinguished in the trainings held at Baku State University, Sumgayit State University, Azerbaijan State Pedagogical University, Baku Slavic University, Azerbaijan State Economic University, Azerbaijan State Oil and Industry University, as well as Baku Higher Oil School attended the event. Among the participants were students who received a Presidential scholarship.
The President of the International Eurasia Press Fund, Umud Mirzayev, expressed his gratitude to the leaders and management team of the Ministry of Ecology and Natural Resources for the created conditions. Then he spoke about the purpose of the project, the work done and the important role it will play in the lives and activities of students and young people. Umud Mirzayev expressed his gratitude in advance to the leadership of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Deputy Minister Firdovsi Aliyev, who participated in the meeting, for their support of this project and for his participation in the sincere meeting with the students.
Later, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Firdovsi Aliyev had a sincere conversation with the students. He talked about his career path until now, the difficulties he faced, his student years, which were mainly physical and spiritual hard work, as well as his life path and current activities. At the same time, the Deputy Minister informed the students about the current environmental situation of Azerbaijan and made notes about the work done in this field, projects and actions. He emphasized that students should live as an environmentalist, regardless of what specialty and profession they study, and saying "Let's not change nature, let's change ourselves", he called on everyone to protect nature and instill it in everyone.
The Deputy Minister answered the questions of the students during a sincere conversation and told them that their priorities in their work and personal life are to love hard work, start again, continue, not lose, and achieve success. Later, Firdovsi Aliyev thanked BAMF Vice-President Gunel Gozalova and BAMF President Umud Mirzayev, the head of the project, who organized this sincere meeting. He said that he was very pleased with the sincere conversation with the students.
It should be noted that in 2022, within the framework of the "Social activity and development of students in educational institutions" project implemented by the IEPF with the support of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, 10 higher education institutions (some of them for 2 days), as well as 904 in the central office of the International Eurasia Press Fund 54 training sessions were held for students in 6 subjects. At the same time, there were meetings with Azerbaijani students and foreign students from 14 countries. In addition, a student excursion was organized to the world-famous benchmark laboratories of the Azerbaijan Metrology Institute under the State Service of Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy.