Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun icra etdiyi “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı” layihəsi çərçivəsində fərqlənən tələbələrlə uğurlu rəhbər şəxslərin görüşü keçirilir. İlk görüş Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmovla təşkil olunub. Görüşdə Bakı Dövlət Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, eləcə də Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilən təlimlərdə iştirakı ilə fərqlənən 4-ü Prezident təqaüdçüsü olmaqla 27 tələbə iştirak edib.
Görüşün məqsədi və BAMF-ın bu layihə çərçivəsində gördüyü və görəcəyi işlərlə bağlı danışan Fondun Prezidenti Umud Mirzəyev nazir müavini Rövşən Rüstəmova və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin rəhbərliyinə göstərdikləri dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib. Umud Mirzəyev, təhsil layihəsi çərçivəsində nazirlik əməkdaşlarının bütün dünyanın prioritet sahələrindən olan “Rəqəmsal bacarıqların inkişafı. Kibertəhlükəsizlik” mövzusunda keçirilən təlimlərdə aktiv iştirakının Azərbaycan gəncliyinə, gələcəyinə olan inamın göstəricisi olduğunu bildirib. Tədbirdə layihə ilə bağlı video nümayiş etdirilib, BAMF-ın Proqramlar departamentinin əməkdaşı Con Ayomide «Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı» layihəsi ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmov tələbələrlə səmimi söhbət edib. Bugünə qədər keçdiyi karyera yolu, qarşısına çıxan çətinliklər, əsasını fiziki və mənəvi zəhmət təşkil edən tələbəlik illəri, eyni zamanda həyat yolundan danışıb. Rövşən Rüstəmov öyrənməyin həyat kredosu olduğunu bildirib və tələbələrə Azərbaycan gəncliyinə tam güvəndiyini söyləyib: “Karyeranızı hər il planlaşdırın, axtarıla bilən bacarıqlara sahib olun, karyera və iş məqsədlərinizi təyin edin və heç vaxt öyrənməyi dayandırmayın”.
Nazir müavini səmimi söhbət zamanı tələbələrin suallarını cavablandırıb, onlara iş və şəxsi həyatında prioritetlərinin zəhməti sevmək, yenidən başlamaq, davam etmək, yenilməmək, uğura çatmaq olduğunu bildirib. Söyləyib ki, uğurun açarı zəhmət və elmdən başlayır, ancaq aydın məqsədərə malik olmaq çox vacibdir: “Aydın məqsədlərə malik adi insan nə istədiyini dəqiqləşdirə bilməyən fitri istedada malik insandan qat-qat artıq nailiyyətlər əldə edir”. Daha sonra Rövşən Rüstəmov səmimi görüşü təşkil edən BAMF-ın vitse prezidenti Günel Gözəlovaya təşəkkür edib və tələbələrlə səmimi söhbətdən məmnun qaldığını bildirib.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildə BAMF-ın Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı” layihəsi çərçivəsində 10 ali təhsil ocağı (bəzilərində 2 gün), eyni zamanda Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun mərkəzi ofisində olmaqla 904 tələbəyə 6 mövzu istiqamətində 54 təlim keçirilib.
Eyni zamanda, telebexidmet.az saytı vasitəsilə BAMF-a müraciət edən və layihə əməkdaşlarının öz təşəbbüsü ilə azərbaycanlı tələbələrlə yanaşı, 14 ölkədən olan xarici tələbələrlə də görüşlər təşkil olunub.

Within the framework of the project "Social activity and development of students in educational institutions" implemented by the International Eurasia Press Foundation, a meeting of successful leaders with outstanding students is being held. The first meeting was organized with Deputy Minister of Digital Development and Transport Rovshan Rustamov. The meeting was attended by 27 students, including 4 Presidential Scholars, who participated in trainings at Baku State University, Sumgayit State University, Azerbaijan State Pedagogical University, Baku Slavic University, Azerbaijan State Economic University, Azerbaijan State University of Oil and Industry, as well as Baku Higher Oil School.
Speaking about the purpose of the meeting and the work done and to be done by the IEPF within the project, President of the Fund Umud Mirzayev thanked Deputy Minister Rovshan Rustamov and the leadership of the Ministry of Digital Development and Transport for their support. Umud Mirzayev said that within the framework of the education project, the employees of the ministry participated in one of the priority areas of the world - "Development of digital skills. He said that his active participation in the trainings on "Cyber Security" is an indicator of confidence in the youth and future of Azerbaijan. A video on the project was shown at the event, and IEPF Program Officer John Ayomide gave detailed information on the project "Social activity and development of students in educational institutions."
Then, Deputy Minister of Digital Development and Transport Rovshan Rustamov spoke to the students. He spoke about his career, the difficulties he faced, his student years, which were based on physical and spiritual hardship, as well as his way of life. Rovshan Rustamov said that learning is a life credo and told students that he has full confidence in the Azerbaijani youth: "Plan your career every year, have searchable skills, set career and work goals and never stop learning."
During the candid conversation, the Deputy Minister answered the students' questions and told them that their priorities in work and personal life are to love hard work, to start again, to continue, not to fail, to succeed. He said that the key to success begins with hard work and science, but it is very important to have a clear goal: "An ordinary person with clear goals achieves many times more than a person with an innate talent who can not determine what he wants." Then Rovshan Rustamov thanked IEPF Vice President Gunel Gozalova, who organized the cordial meeting, and said he was pleased with the sincere conversation with the students.
It should be noted that in 2022, IEPF with the support of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan within the project "Social activity and development of students in educational institutions" in 10 universities (some 2 days), as well as in the central office of the International Eurasia Press Fund 54 trainings were held on 6 topics to 904 students.
At the same time, meetings were organized with Azerbaijani students, as well as foreign students from 14 countries, who applied to the IEPF through the website telebexidmet.az and on their own initiative.