Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən elan edilmiş “Təhsilin inkişafı üzrə ictimai təşəbbüslərin dəstəklənməsi” qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun həyata keçirdiyi “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı”adlı layihənin icrası uğurla davam etdirilir. Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun icra etdiyi layihə çərçivəsində tələbələr üçün 13-20 iyul tarixlərində yay kursları keçilib.
Kurslarda iştirak edənlər 6 aydır davam edən layihədə 10 ali təhsil ocağında keçilən təlimə qatılan 904 tələbə arasından seçiliblər. İngilis dilindən təkmilləşdirmə kurslarında iştirak edən tələbələr mütəxəssis Elnur Məmmədlinin dəstəyi ilə danışıq dillərini inkişaf etdirmək imkanı qazanıblar. Onlar yeni sözlər mənimsəyərək söz və danışıq biliklərini artırıb, bir sıra beynəlxalq ingilis dili öyrənmək proqramlardan istifadə ediblər.
Tələbələr bu kurslarda bir-biri ilə ingilis dilində müxtəlif mövzularda söhbət etmək imkanı qazanaraq, sərbəst ünsiyyət mühitində komplekslərdən azad olublar. Məqsəd tələbələrin ingilis dili biliklərinin möhkəmləndirilməsi, təkmilləşdirilməsidir.

Summer courses for students have been launched within the framework of the "Social activity and development of students in educational institutions" project implemented by the International Eurasia Press Fund. The project "Social activity and development of students in educational institutions" was carried out by the International Eurasia Press Fund, which won the grant competition "Supporting public initiatives for the development of education" announced by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, is being successfully continued. Summer courses for students were held on July 13-20 within the framework of the project implemented by the International Eurasia Press Fund.
Those who participated in the courses were selected from among 904 students who participated in the training held in 10 higher education institutions in the project that has been going on for 6 months. Students participating in English improvement courses had the opportunity to develop their spoken language with the support of expert Elnur Mammadli. They learned new words, increased their vocabulary and conversation skills, and used a number of international English language learning programs.
In these courses, students got the opportunity to talk with each other in English on various topics, freed from complexes in the environment of free communication. The goal is to strengthen and improve students' English language skills.