«Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı» layihəsi çərçivəsində növbəti təlimlər Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində təşkil olunub. Təlimlərdə 87 tələbə iştirak edib.
Xüsusilə vurğulayaq ki, layihənin icrasına başlananda BAMF-a müraciət edən və tərəfimizdən cəlb edilən bir sıra universitetlərin tələbələrindən ibarət görüşlərdə onların maraqlarına, problemlərinin həllinə köməklik göstərəcək məsələlər təlim mərhələsi üçün mövzu olaraq seçilib. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində keçirilən təlimlər BAMF-ın prezidenti, bir sıra beynəlxalq layihələrin müəllifi, tanınmış jurnalist Umud Mirzəyevin təqdimatında “Karyeranın düzgün seçilməsi. İş imkanları məhdud olarsa nə etməli?”, Fondun Proqram Departamentinin rəhbəri Xudaverdi Quliyevin təqdimatında “Layihələrin yazılması və idarə olunması”, istiqamətində tələbələrin marağına səbəb olub.
Onlar karyeralarını qurmağın yolları, ilk olaraq hardan başlamağın vacibliyi, hansı istiqamətdə addım ata biləcəklərini necə təyin etmələri, əmək bazarını öyrənməyin yolları istiqamətində təlimatlandırılıblar. Tələbələrə layihə sənədinin formalaşdırılması, büdcə planlaması nədir, yerli və beynəlxalq layihələrin yazılma qaydaları öyrədilib. Onlara layihələrin düzgün idarə olunması və zamanın düzgün bölüşdürülməsi, icra planı, layihənin qiymətləndirilmə meyarları və hesabatlılıq, icra prossesində yarana biləcək risklər və onların idarə edilməsi istiqamətində təlim keçilib. Hər 2 mövzü üzrə əhəmiyyətli istiqamətlər təlimlərin əsas prioritetlərdən olub. Məqsəd tələbələrin sosial fəaliyyətlərinin yaxşılaşdırılması, məlumatlılıqlarının inkişaf etdirilməsi və sosial məsuliyyəti dərk edərək cəmiyyət üçün faydalı işlərin gorülməsinə cəlb edilməsidir.

The next trainings were organized at the Azerbaijan State University of Economics within the project "Social activity and development of students in educational institutions". 87 students participated in the trainings.
It should be noted that at the beginning of the project, in the meetings with students of a number of universities, who applied to the IEPF and were involved by us, issues that will help solve their interests and problems were selected as topics for the training phase. The trainings held at the Azerbaijan State University of Economics were presented by the President of the IEPF, author of a number of international projects, well-known journalist Umud Mirzayev on “Choosing a career correctly. What to do if job opportunities are limited?“ and Khudaverdi Guliyev, head of the Program Department of the Fund, expressed interest in the direction of” Writing and managing projects".
They were instructed on how to build their careers, where to start first, how to determine where they can go, and how to study the labor market. Students were taught what is the formation of a project document, budget planning, and the rules of writing local and international projects. They were trained in project management and time allocation, implementation plan, project evaluation criteria, and accountability, risks that may arise in the implementation process, and their management. Important areas on both topics were the main priorities of the trainings. The aim is to improve students' social activities, increase their awareness and involve them in community service by understanding their social responsibility.