«Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı» layihəsi çərçivəsində təlimlər davam edir. Budəfəki təlimlərdən 52 tələbə yararlanıb.
Layihə üzrə Gəncə Dövlət Universitetində, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində, Sumqayıt Dövlət Universitetində, Bakı Dövlət Universitetində, Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetində, Bakı Slavyan Universitetində, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində, Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetində, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində, eləcə də Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun ofisində keçirilmiş müxtəlif mövzuları əhatə edən 42 təlimdə 706 tələbə iştirak edib. Eyni zamanda, telebexidmet.az saytı vasitəsilə BAMF-a müraciət edən azərbaycanlı tələbələrlə yanaşı, xarici tələbələrlə də görüşlər keçirilib və bu cür görüşlər davam etdirilir.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində BAMF-ın prezidenti, bir sıra beynəlxalq layihələrin müəllifi, tanınmış jurnalist Umud Mirzəyevin təqdimatında “Karyeranın düzgün seçilməsi. İş imkanları məhdud olarkən nə etməli?”, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azİntelecom MMC-nin İnformasiya Təhlükəsizliyinin Təşkili Şöbəsinin mütəxəssisi Rəhimə Məmmədovanın təqdimatında “Rəqəmsal bacarıqların inkişafı. Kibertəhlükəsizlik” mövzuları istiqamətində təlimlər keçilib.
Onlara rəqəmsal bacarıqların vacibliyi aşılanıb. İşəgötürənlərin ehtiyac duyduğu bu bacarıqlar və tələb olunan texniki biliklərə sahib namizədlərin sayı arasında böyüyən bir uçurumun aradan qaldırılması istiqamətində bütün sahələrdən olan mütəxəssislərin, hətta ali təhsili olmayanların belə rəqəmsal bacarıqlara yiyələnməsinin vacibliyi, eləcə də bu istiqamətdə nə edəcəkləri ilə bağlı təlimat verilib. Bütün dünyanın probleminə çevrilən kibertəhükəsizlik, kiber mühitdə özünümüdafiənin yolları təlimdə əsas prioritetlərdən olub. Həmçinin, onlar karyeralarını qurmağın yolları, ilk olaraq hardan başlamağın vacibliyi, hansı istiqamətdə addım ata biləcəklərini necə təyin etmələri, əmək bazarını öyrənməyin yolları istiqamətində təlimatlandırılıblar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən elan edilmiş “Təhsilin inkişafı üzrə ictimai təşəbbüslərin dəstəklənməsi” qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun həyata keçirdiyi “Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı”adlı layihənin icrası uğurla davam etdirilir. Məqsəd tələbələrin sosial fəaliyyətlərinin yaxşılaşdırılması, inkişaf etdirilməsi və sosial məsuliyyəti dərk edərək cəmiyyət üçün faydalı işlərin gorülməsinə cəlb edilməsidir. Həmçinin, bir sıra dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri ilə seçilən tələbələrin görüşlərinin təşkili də nəzərdə tutulub. Layihənin sonunda yay kursları təşkil olunaraq, aktiv iştirakı ilə seçilən tələbələrə sertifikatlar təqdim olunacaq.
Növbəti təlim tələbələrin xahişi ilə ikinci dəfə may ayının 27-də Bakı Slavyan Universitetində təşkil olunacaq.

Trainings continue within the project "Social activity and development of students in educational institutions." 52 students benefited from the trainings.
In 42 trainings covering various topics held at Ganja State University, Azerbaijan State Agrarian University, Sumgayit State University, Baku State University, Azerbaijan State Pedagogical University, Baku Slavic University, Azerbaijan State Economic University, Azerbaijan Tourism and Management University, Azerbaijan State University of Oil and Industry and the Office of the International Eurasia Press Fund, 706 students participated in the project. At the same time, meetings were held with Azerbaijani students who applied to the IEPF through the website telebexidmet.az, as well as with foreign students, and such meetings continue.
At the Azerbaijan State University of Oil and Industry, IEPF President, author of a number of international projects, well-known journalist Umud Mirzayev presented “The right choice of career. What to do when job opportunities are limited?” topic, Specialist of the Information Security Organization Department of AzIntelecom LLC operating under the Ministry of Digital Development and Transport, Rahima Mammadova presented “ Development of Digital Skills. "Cyber Security" topic.
They have been taught the importance of digital skills. In order to close the growing gap between the skills that employers need and the number of candidates with the required technical knowledge, professionals from all fields, even those without higher education, were instructed on the importance of acquiring such digital skills and what to do about it. Cybersecurity, which has become a global problem, and ways to protect oneself in a cyber environment have been key priorities in training. They were also instructed on how to build their careers, where to start first, how to determine where they can go, and how to study the labor market.
It should be noted that the implementation of the project "Social activity and development of students in educational institutions" implemented by the International Eurasia Press Fund, winner of the grant competition "Support to public initiatives for the development of education" announced by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. The aim is to improve and develop students' social activities and involve them in community service by understanding social responsibility. It is also planned to organize meetings of selected students with the heads of a number of government agencies. At the end of the project, summer courses will be organized and certificates will be awarded to students selected with active participation.
The next training will be held for the second time on May 27 at Baku Slavic University at the request of students.