Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi xatırladır ki, könüllülük fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə qadağan edilməyən, işlərin görülməsi və ya xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı ictimai faydalı və gəlirsiz fəaliyyət hesab olunur. Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsində könüllü fəaliyyət əsas etibarı ilə aşağıdakı istiqamətlər üzrə təşkil olunur:
– Aparatın şöbə və sektorlarında, eləcə də bölgə şöbələrində təcrübə keçmək;
– Müvafiq şöbələrin iş təcrübəsini öyrənmək;
– Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərini tənzimləyən qanunvericilik bazası ilə tanış olmaq;
– Dövlət Komitəsinin Bakıda və bölgələrdə keçirdiyi regional konfransların, seminar-müşavirələrin, seminar-treninqlərin təşkil edilməsi prosesində iştirak etmək;
– Vətəndaşların qəbulunda bilavasitə iştirak etmək;
Könüllülük fəaliyyəti 2 ay müddəti üçün nəzərdə tutulub.
Könüllü kimi 2 ay müddətində fəaliyyət göstərib müqavilə öhdəliklərini uğurla başa vuran gənclərin hər birinə Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən xüsusi sertifikatlar veriləcəkdir ki, bu da onların əmək fəaliyyətinə uğurlu bir keçid fürsəti olacaqdır.

The State Committee for Work with Religious Organizations reminds that volunteering is not prohibited by the legislation of the Republic of Azerbaijan, it is a socially useful and unprofitable activity related to the performance of work or provision of services. Voluntary activities in the State Committee for Work with Religious Organizations are mainly organized in the following areas:
- Internship in the departments and sectors of the Office, as well as regional offices;
- To study the work experience of relevant departments;
- To get acquainted with the legislative framework regulating state-religion relations in Azerbaijan;
- Participate in the process of organizing regional conferences, seminars-meetings, seminars-trainings held by the State Committee in Baku and regions;
- To directly participate in the reception of citizens;
Volunteering is for 2 months.
The State Committee for Work with Religious Organizations of the Republic of Azerbaijan will issue special certificates to each young person who has successfully completed his / her contractual obligations after 2 months as a volunteer, which will be an opportunity for them to successfully transition to employment.