«Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı» layihəsi çərçivəsində seminar-təlimlər davam edir. Növbəti təlimlər Azərbaycanın ən qədim təhsil ocağı olan Bakı Dövlət Universitetində baş tutub.
Bakı Dövlət Universitetində BAMF-ın prezidenti, bir sıra beynəlxalq layihələrin müəllifi, tanınmış jurnalist Umud Mirzəyevin təqdimatında “Karyeranın düzgün seçilməsi. İş imkanları məhdud olarkən nə etməli?”, “Müvəkkil” Hüquq Mərkəzinin sədri, hüquq müdafiəçisi Səməd Vəkilovun təqdimatında “Özünütəqdimat. Tələbə və hüquqları” mövzuları istiqamətində təlimlər keçirilib.
Onlar karyeralarını qurmağın yolları, ilk olaraq hardan başlamağın vacibliyi, hansı istiqamətdə addım ata biləcəklərini necə təyin etmələri, əmək bazarını öyrənməyin istiqamətləri, eyni zamanda şəxsi və iş həyatında özünü düzgün təqdimetmənin vacibliyi, hansı nüanslara diqqət yetirmələri ilə bağlı təlimatlandırıldılar. Eyni zamanda, onlara şəxsiyyətin inkişafı üçün adekvat olan, tələbənin fərdi və akademik inkişafına kömək edən hərtərəfli təhsil almaq hüququ, şəxsi, ailə, iqtisadi və ya sosial-mədəni həyatda yarana biləcək çatışmazlıqları kompensasiya etmək üçün kömək və dəqiq dəstək almaq hüquqları ilə bağlı geniş məlumat verildi. Məqsəd tələbələrin sosial fəaliyyətlərinin yaxşılaşdırılması, məlumatlılıqlarının inkişaf etdirilməsi və sosial məsuliyyəti dərk edərək cəmiyyət üçün faydalı işlərin gorülməsinə cəlb edilməsidir.
Layihə çərçivəsində Gəncə Dövlət Universitetində, Aqrar Dövlət Universitetində, Sumqayıt Dövlət Universitetində, Bakı Dövlət Universitetində 248 tələbə olmaqla 16 təlim keçirilib. Layihənin icrasına yanvar ayından start verilib, işçi komandası formalaşıb. Tələbələri maraqlandıran bir sıra məsələlər ətrafında onların istəyinə uyğun fikir mübadiləsi aparılıb. Keçiləcək təlimlərin mövzuları “Auditoriya qarşısında çıxış. Nitq mədəniyyəti”, “CV necə yazılmalı, müsahibədən necə keçməli? Özünütəqdimat”, “Karyera imkanlarının düzgün seçilməsi və qiymətləndirilməsi”, “Rəqəmsal bacarıqların inkişafı. Kibertəhlükəsizlik”, “Xüsusən iş imkanları məhdud olarkan nə etməli? Ekstremal vəziyyətdə gənclərin atmalı olduğu addımlar!”, “Tələbə və hüquqları” istiqamətində müəyyənləşdirilib. İlk təlimlər Azərbaycanın qədim şəhəri Gəncədən başlayıb.

Seminars-trainings within the project "Social activity and development of students in educational institutions" continue. The next trainings took place at Baku State University, the oldest educational institution in Azerbaijan.
At Baku State University, IEPF President, author of a number of international projects, well-known journalist Umud Mirzayev presented “The right choice of career. What to do when job opportunities are limited? ”, Trainings on “Self-presentation. Students and rights” were presented by the chairman of the “Commissioner” Legal Center, human rights activist Samad Vakilov.
They were instructed on how to build their careers, where to start, how to determine where they can go, how to study the labor market, as well as the importance of presenting themselves properly in personal and professional life, and what nuances to focus on. At the same time, they were given extensive information on the right to comprehensive education, which is adequate for the development of the personality, contributes to the individual and academic development of the student, the right to receive assistance and accurate support to compensate for the shortcomings that may arise in personal, family, economic or socio-cultural life. The aim is to improve students' social activities, increase their awareness and involve them in community service by understanding their social responsibility.
Within the project, 248 students, including 16 trainings were held at Ganja State University, agrarian State University, Sumgayit State University, and Baku State University. The project was launched in January, and a working team has been formed. There was an exchange of views on a number of issues of interest to students in accordance with their wishes. Topics of trainings determined in the direction of “Speech in front of the audience. Speech culture ”,“ How to write a CV, how to pass an interview? Self-presentation ”,“ Correct selection and assessment of career opportunities ”,“ Development of digital skills. Cybersecurity ”,“ What to do especially when job opportunities are limited? Steps to be taken by young people in extreme situations! ”,“ Students and their rights ”. The first trainings started in Ganja, the ancient city of Azerbaijan.