«Təhsil müəssisələrində tələbələrin sosial fəaliyyəti və inkişafı» layihəsi çərçivəsində növbəti təlimlər Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində təşkil olunub.
BAMF-da, bir sıra beynəlxalq layihələrin müəllifi, Fondun Proqram Departamentinin rəhbəri Xudaverdi Quliyevin təqdimatında “Layihələrin yazılması və idarə olunması”, “Türküstan” qəzetinin baş redaktoru, jurnalist Aqil Camalın təqdimatında “Karyera imkanlarının düzgün seçilməsi və dəyərləndirilməsi” mövzuları istiqamətində təlimlər keçilib.
Tələbələrə layihə sənədinin formalaşdırılması, büdcə planlaması nədir, yerli və beynəlxalq layihələrin yazılma qaydaları öyrədilib. Onlar layihələrin düzgün idarə olunması və zamanın düzgün bölüşdürülməsi, icra planı, layihənin qiymətləndirilmə meyarları və hesabatlılıq, icra prossesində yarana biləcək risklər və onların idarə edilməsi istiqamətində təlimatlandırılıblar. Eyni zamanda, onlar karyeralarını qurmağın yolları, ilk olaraq hardan başlamağın vacibliyi, hansı istiqamətdə addım ata biləcəklərini necə təyin etmələri, əmək bazarını necə öyrənmək istiqamətində bütün vacib nüansları öyrəniblər. Hər 2 mövzü üzrə əhəmiyyətli istiqamətlər təlimlərin əsas prioritetlərdən olub. Məqsəd tələbələrin sosial fəaliyyətlərinin yaxşılaşdırılması, məlumatlılıqlarının inkişaf etdirilməsi və sosial məsuliyyəti dərk edərək cəmiyyət üçün faydalı işlərin gorülməsinə cəlb edilməsidir.
Layihənin icrasına yanvar ayından start verilib, işçi komandası formalaşıb. Tələbələri maraqlandıran bir sıra  məsələlər ətrafında onların istəyinə uyğun fikir mübadiləsi aparılıb. Keçiləcək təlimlərin mövzuları  “Auditoriya qarşısında çıxış. Nitq mədəniyyəti”, “CV necə yazılmalı, müsahibədən necə keçməli? Özünütəqdimat”, “Karyera imkanlarının düzgün seçilməsi və qiymətləndirilməsi”, “Rəqəmsal bacarıqların inkişafı. Kibertəhlükəsizlik”, “Xüsusən iş imkanları məhdud olarkan nə etməli? Ekstremal vəziyyətdə gənclərin atmalı olduğu addımlar!”, “Tələbə və hüquqları”  istiqamətində müəyyənləşdirilib. İlk təlimlər Azərbaycanın qədim şəhəri Gəncədən başlayıb. Layihə çərçivəsində Gəncə Dövlət, Sumqayıt Dövlət, Bakı Dövlət, Bakı Slavyan Universitetləri, eləcə də Azərbaycan Dövlət Pedoqoji və Azərbaycan Dövlət Aqrar  Universitetlərindən 417 tələbə olmaqla 26 təlim keçirilib.

The next trainings were organized at the Azerbaijan State Pedagogical University within the project "Social activity and development of students in educational institutions".
At the IEPF, the author of a number of international projects, the head of the program Department of the foundation Khudaverdi Guliyev presented trainings on "Project Writing and Management", and “Turkistan” newspaper editor-in-chief, journalist Agil Jamal presented trainings on "Correct Selection and Assessment of Career Opportunities".
Students were taught what is the formation of a project document, budget planning, and the rules of writing local and international projects. They were instructed on project documentation, budget planning, rules for writing local and international projects, proper project management and time allocation, implementation plan, project evaluation criteria and accountability, risks in the implementation process and their management. At the same time, they learned how to build their careers, where to start first, how to determine where they can go, and all the important nuances of how to study the labor market. Important areas on both topics were the main priorities of the trainings. The aim is to improve students' social activities, increase their awareness and involve them in community service by understanding their social responsibility.
The project was launched in January, and a working team has been formed. There was an exchange of views on a number of issues of interest to students in accordance with their wishes. Topics of trainings determined in the direction of “Speech in front of the audience. Speech culture ”,“ How to write a CV, how to pass an interview? Self-presentation ”,“ Correct selection and assessment of career opportunities ”,“ Development of digital skills. Cybersecurity ”,“ What to do especially when job opportunities are limited? Steps to be taken by young people in extreme situations! ”,“ Students and their rights ”. The first trainings started in Ganja, the ancient city of Azerbaijan. Within the project, 417 students, including 26 trainings were held at Ganja State University, Agrarian State University, Sumgayit State University, and Baku State University.